Jak odetkać zlew domowym sposobem?

Zapchany zlew to jeden z najczęstszych domowych problemów. Do takich sytuacji dochodzi na wskutek przedostawania się resztek organicznych do odpływu i ich zaleganiu w syfonie. Zatykanie odpływ może być również wynikiem spłukiwania w zlewie dużych ilości tłuszczu i olejów. Takie resztki należy zawsze usuwać do kosza na odpadki biologiczne. Pozwoli to dłużej utrzymać zlew drożnym i czystym.

Mimo wszystko, jeśli zauważasz że woda spływa ze zlewu wolniej niż zwykle, możesz wykorzystać domowe sposoby od jego odetkania.

  1. Gumowa przetykaczka – przyrząd znany niemal każdemu z nas. Końcówkę z elastyczną gumą przykładamy od odpływu i dynamicznie poruszamy drewnianym uchwytem w górę i dół. Zasysane we wnętrzu rur powietrza pozwala poruszyć resztki organiczne i nieco rozbić ich strukturę na mniejsze kawałki. Czynność należy wykonywać przynajmniej w kilu seriach po kilkanaście ruchów.
  2. Wrzątek – jeżeli nie dysponujemy przetykaczką, można spróbować zalać odpływ wrzątkiem. Gorąca woda przyspiesza rozpuszczanie tłuszczów i resztek biologicznych, będąc skutecznym sposobem na walkę z niedrożnością rur.
  3. Ocet – na trudne do usunięcia zatory można wykorzystać ocet. Jego kwaśny odczyn również doskonale usuwa tłuszcze i resztki biologiczne, prowadząc do ich rozpuszczania. Odpływ należy zalać octem na kilkanaście do kilkudziesięciu minut,  a następnie sprawdzić czy woda spływa normalnie. Jeśli poprawa nie jest satysfakcjonująca, czynność należy powtórzyć lub użyć wspomagacza w postaci przetykaczki.
  4. Coca-cola – jednym z wielu nieoczywistych zastosowań coca-coli jest udrażnianie odpływów. Cola zawiera składniki, skutecznie rozpuszczające złogi tłuszczu, zatem jest doskonałym, podręcznym udrażniaczem rur.
  5. Gotowe udrażniacze – w niemal każdym sklepie można znaleźć gotowe produkty do udrażniania odpływów. Występują w granulkach, które należy zalać wodą w zlewie lub już rozrzedzonymi płynami. Ich skuteczność jest duża, ale nie powinny być stosowane do instalacji kanalizacyjnych wykonanych z aluminium.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Pamiętaj że bardzo łatwo uniknąć problemu zatkanego zlewu. Wystarczy zainstalować w odpływie wyjmowane sitko, które będzie zbierać większe resztki jedzenia, nie wpuszczając ich do kanalizacji. Resztki można łatwo usunąć do kosza. Nie powinno się również spłukiwać w zlewie tłuszczów i olejów – pozostałości po marynatach, tłuszczu z patelni, na którym coś było smażone itp. Podobnie jak z resztkami jedzenia, tłuszcze i oleje najbezpieczniej usuwać do kosza na odpadki biodegradowalne, które trafią na kompost.