Jak naprawić spłuczkę w toalecie?

Jak naprawić spłuczkę w toalecie?

Spłuczka jest jednym z najczęściej używanych sprzętów sanitarnych w domowej toalecie. Regularna eksploatacja połączona z naturalnym zużywaniem elementów i materiałów, z których została wykonana, może prowadzić do występowania typowych usterek.

Przeciekająca spłuczka – uszkodzony pływak
Kiedy ze spłuczki zaczyna płynąć woda, również wtedy gdy przycisk nie został wciśnięty. Może to świadczyć o rozregulowanym pływaku – elemencie odpowiedzialnym za sterowanie zaworem spustowym. Wykonany z tworzywa pływak to pusty w środku element plastikowy, który unosi się na wodzie. Jeśli w obudowie pojawi się nawet minimalna nieszczelność, pływak będzie się zatapiać, uruchamiając spłuczkę. Aby usunąć tę awarię, wystarczy pływak uszczelnić lub wymienić na nowy.


Przeciekająca spłuczka – uszkodzony dzwon
Wiele osób ma tendencję do dynamicznego wciskania przycisku spłuczki. W konsekwencji może prowadzić to do wypadania dzwonu z odpływu. Efektem będzie nieustannie cieknąca po muszli klozetowej woda. Naprawa jest bardzo prosta. Polega na zdjęciu górnej osłony i umieszczeniu dolnego elementu – dzwonu, w otworze spustowym.


Przeciekająca spłuczka – nieszczelna uszczelka
Łączenie pomiędzy dzwonem a spłuczką uszczelnione jest gumową uszczelką. Ma ona ograniczoną trwałość. Po kilku latach może stracić swoją oryginalną elastyczność, doprowadzając do przeciekania wody. Nawet mikro nieszczelności mogą sprawić, że woda ze spłuczki będzie systematycznie uchodzić, narażając nas na wysokie koszta zużycia.


Jak przystąpić do wymiany spłuczki
Zanim zabierzemy się za diagnozowanie usterki w spłuczce, należy zakręcić dopływ wody do niej. Można to zrobić zakręcając główny zawór wody w budynku lub wygodniej i bezpieczniej, mały zaworek na wężyku zasilającym spłuczkę. Dopiero po tym można zabrać się za jej rozbieranie. Aby zdjąć górną pokrywę, najczęściej należy wykręcić osłonę przycisku, wyjąć jego elementy i dopiero zdjąć porcelanową czapkę. Uzyskujemy wówczas dostęp do zawartości rezerwuaru.


W przypadku toalet zabudowanych i podwieszanych, dostęp do spłuczki uzyskuje się przez otwór rewizyjny lub zdejmowany w całości panel osłony spłuczki. Z uwagi na trudniejszy dostęp od góry, wszystkie wykonywane wewnątrz spłuczki naprawy mogą być trudniejsze i bardziej skomplikowane do wykonania, zabierając więcej czasu. Dla łatwiejszej pracy, warto zabezpieczyć się w odpowiednie narzędzia i akcesoria – np. lusterko i latarkę. Po wykonaniu naprawy, przystępujemy do składania spłuczki, wykonując wszystkie opisane czynności w odwrotnej kolejności. Nie zapominamy również o odkręceniu zaworu wody.

Potrzebujesz pomocy? Firma NIEKAPEK oferuje usługi hydrauliczne, montaż toalety i instalacji wodno-kanalizacyjnej na terenie Zielonej Góry, Nowej Soli, Sulechowa i Świebodzina. Zapraszamy do współpracy.